Przemowy dla dużej grupy osób są istną zmorą. Pisanie przemówień to jednak odpowiedni sposób, by przygotowywać się do powszechnego występu. Zapisując przemówienia wypada pamiętać o tym, żeby były one na temat. Należałoby też wziąć pod szczególną uwagę okoliczności – inne będzie przemówienie oficjalne, a inne w gronie znajomych. Swobodne przemówienia pełne anegdot nie sprawdzą się w przypadku przemówień oficjalnych (oraz odwrotnie).
mowa
Jednakże nie tylko słowa są istotne – w trakcie przemowy liczy się też mowa ciała. Baczna obserwacja zachowań, sposobu poruszania się, dynamiczności ruchu oraz gestykulacji bywa nieraz pewniejszym źródłem informacji aniżeli najprzyzwoiciej opłacany oraz najpoprawniej wyszkolony szpieg. Jak to dokładnie działa oraz o czym nas informuje?
http://www.przemowienia.pl/na_kazda_okazje.html” title=”baza przemówień”>przemówienia okolicznościowe
Żeby dogłębnie zaznajomić schemat mowy ciała trzeba cofnąć się do czasów, gdy gatunek nie potrafił jeszcze porozumiewać się za pomocą mowy. Komunikacja na poziomie zwierząt opiera się w zasadzie na jednoznacznie odbieranych gestach. Reasumując – pisanie przemówień w żadnym wypadku nie musi być trudne – wystarczy skupić się na tym, co chcemy przekazać słuchaczom i ubrać nasze myśli w słowa a także delikatne żarty i przerywniki. Nie zapominajmy o zachowaniu słusznej ostrożności a również szacunku. Inspiracji można także poszukiwać w sieci – aktualnie jest dużo witryn, które oferują gotowe przemówienia a również wiele portali, na których znajdziemy osoby piszące treści przemówień. Nie musimy się w takim razie troskać, a jeśli wybitnie nie znamy się na pisaniu przemówień – warto to zlecić dla zawodowców.